Zakład kominiarski
Zadzwoń do nas!
Tel. +48 506 033 271
Fax: (33) 860 23 54 biuro@uslugikominiarskie.com.pl
Elbudgaz - przeglądy elektyczne, gazowe i budowlane

Poradniki

Budowa kominów okazuje się być zadaniem niełatwym. Świadczą o tym liczne błędy popełniane zarówno przez architektów, jak i wykonawców. W przypadku budowy kominów z cegły wykonawca musi zapoznać się z Polską Normą na kominy murowane z cegły - PN-89/B-10425. W powyższej normie napisano jak powinna wyglądać fachowa budowa kominów, jakie materiały powinny być zastosowane przy ich wznoszeniu. Określono również wysokość kominów oraz ich usytuowanie na połaci dachu. Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy lub równy 12°, niezależnie do rodzaju pokrycia, komin powinien się znajdować co najmniej 0,6 m powyżej kalenicy. W przypadku dachów stromych (o kącie nachylenia powyżej 12°) wysokość komina zależy od rodzaju pokrycia. Jeżeli jest ono łatwo zapalne, komin powinien być usytuowany również co najmniej 0,6 m powyżej poziomu kalenicy. Natomiast jeśli pokrycie jest niepalne, niezapalne lub trudno zapalne, komin powinien wyrastać co najmniej 0,3 m ponad powierzchnię dachu, a jego górna krawędź powinna być oddalona od niej o minimum 1 m.

Budowa kominów to odpowiedzialna czynność dla ludzi dokładnych i znających się na rzeczy. Kominy muszą być wybudowane z wielką starannością. Muszą być szczelne, a w zależności od przeznaczenia mieć odpowiedni przekrój i długość. Przy budowie kominów ważne jest również wyprowadzenie ponad dachem, zakończenie wylotów oraz prowadzenie przewodów. Budowa kominów to także wiedza na temat grubości przegród, wiązania cegieł i rodzaju zaprawy.

W związku z wprowadzaniem nowych rozwiązań nie możemy nie wspomnieć o budowie komina systemowego. Budowa komina systemowego powinna również opierać się na wcześniej wspomnianej normie, ale przede wszystkim wykonawca musi budować komin systemowy czy to ceramiczny czy stalowy w oparciu o dołączoną do niego instrukcję montażu. Budowa komina systemowego ceramicznego odbywa się szybciej niż budowa komina tradycyjnego z cegły. Konstrukcja jest lżejsza, ale wymaga również stopy kominowej i pozwolenia na budowę. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez wykonawców przy budowie komina systemowego ceramicznego są: niedokładne spoinowanie wewnętrznych elementów ceramicznych oraz zablokowanie - najczęściej w górnej części komina wewnętrznego wkładu ceramicznego, który w wyniku temperatury (rozszerzalność cieplna) pęka, a co za tym idzie – nie nadaje się do dalszego użytkowania.